2019-01-18
Podłoga - parkiet czy panele ?
Niewątpliwe jednym z najważniejszych elementów w każdym domu czy mieszkaniu jest podłoga. Dlatego zależy nam na tym aby była wytrzymała i trwała przez długie lata. I tutaj nasuwa nam się pytanie, którą podłogę wybrać? Do wyboru jest kilka rozwiązań jednak najczęściej wahamy się między wyborem podłogi drewnianej, a podłogi wyłożonej panelami. W końcu jedno i drugie wyjście znakomicie sprawdza się w domach czy mieszkaniach.
Pierwsze z rozwiązań, czyli parkiet, przygotowuje się tylko z twardych gatunków drewna – buku, dębu, klonu oraz drewna egzotycznego.
Parkiet z drewna egzotycznego wykazuje się wyjątkową trwałością, nie ugina się pod ciężarem stóp, a co więcej gwarantuje często atrakcyjność wizualną, którą zawdzięcza swojemu oryginalnemu wyglądowi.
Niewątpliwymi zaletami parkietu są elegancja i trwałość. Lite drewno każdemu wnętrzu dodaje prestiżu i ciepłej, domowej atmosfery. Jest także zdrowe i praktyczne nie przyciąga kurzu, pomaga regulować wilgotność powietrza.
Odpowiednio pielęgnowany parkiet to zakup na całe życie, bez problemu wytrzyma bowiem kilkadziesiąt lat. Podłoga wykonana z naturalnego materiału przede wszystkim tłumi odgłosy „stukania” podczas chodzenia oraz zapewnia dobrą izolację akustyczną.
Oprócz tradycyjnych parkietów można spotkać również parkiety warstwowe gdzie pierwsza warstwa znajdująca się na powierzchni zostaje wytworzona w sposób pełnej odporności na ścieranie. Taki parkiet warstwowy nie wymaga wykończenia czyli szlifowania oraz zabezpieczenia odpowiednim preparatem. Producenci coraz częściej oferują gotowe parkiety warstwowe z wykończoną powierzchnia. Są one bardzo popularne, gdyż mają w sobie urok naturalnego drewna z funkcjonalnością paneli.
Decydując się na parkiet w mieszkaniu, pamiętaj też o wersji mozaikowej gdzie malutkie kawałki z litego drewna zostają naklejone na specjalną siatkę lub papier. To właśnie on cieszy się opinią najbardziej dekoracyjnego rozwiązania.
Drugim rozwiązaniem są panele, które wyróżnia przede wszystkim znacznie szybszy i prostszy montaż. Drewnianą warstwę powierzchni paneli pokrywa się kilkoma warstwami lakieru i utwardza. Tego typu panele drewniane do złudzenia potrafią przypominać parkiet. Panele drewniane są wykańczane fabrycznie dzięki czemu możemy zaoszczędzić czas na polerowaniu oraz lakierowaniu podłogi.
Warto również zwrócić uwagę na panele laminowane.
Panele laminowane składają się z trzech warstw. Górną wykonuje się zazwyczaj z laminatu, który czasem pokrywa się jeszcze żywicą by je wzmocnić. Zaleta paneli laminowanych to przede wszystkim mnogość wzorów i kolorów. Poza tym, ciężej jest je uszkodzić niż drewniane. Główną wadą natomiast jest nieodnawialność. Jeżeli laminat się uszkodzi lub zetrze to można jedynie wymienić płytkę. Ponadto paneli nie należy montować w miejscach narażonych na zbyt dużą wilgotność np. w kuchni czy łazience, ponieważ wtedy występuje duże ryzyko zniekształcenia panelu.
Panele laminowane odporne są na uderzenia, zaplamienia, zarysowania oraz promieniowanie UV.
Znajomość oznaczeń parametrów technicznych paneli takich jak klasa ścieralności z pewnością pomoże nam w wyborze podłogi, która najlepiej będzie spełniać nasze oczekiwania. Informacje na ten temat przeważnie można znaleźć na opakowaniu produktu. To oznaczenie często ma postać piktogramu z literami AC i cyfrą. Ścieralność paneli klasyfikujemy według normy EN 1332 na podstawie której wyróżniamy pięć klas: AC1, AC2, AC3, AC4 i AC5 Im wyższa liczba, tym lepsza trwałość desek. Symbol AC5 oznacza panele o wysokiej trwałości co zapewnia ich długotrwałe użytkowanie.
Przejdź do artykułu