Ciepły montaż
W budynkach energooszczędnych oraz pasywnych najlepszym rozwiązaniem jest montaż stolarki okiennej w jednej linii z ociepleniem. Wówczas ramy okien otulone są szczelnie przez watę lub styropian dzięki czemu można wyeliminować tzw. mostki cieplne, które powstają (przy tradycyjnym montażu) na łączeniu okien ze ścianami w miejscu osadzania okien. Prawidłowy ciepły montaż w warstwie ocieplenia powoduje wzrost współczynnika przenikania ciepła.

Na czym polega montaż w warstwie ocieplenia?

Pierwszym krokiem do prawidłowego zamontowania okien jest montaż ramy okiennej na specjalnych konsolach wsporczych, przytwierdzanych do muru za pomocą kotew. Następnie należy wyregulować położenie okna oraz sprawdzić piony i poziomy. Najważniejszą rzeczą jest zabezpieczenie przestrzeni miedzy skrzydłem a murem taśmą rozprężną oraz ocieplenie elewacji, przynajmniej wokół okien, styropianem lub wełną.

Ciepły montaż w wersji MOWO.

Ciepły montaż w wersji MOWO polega na przyklejeniu szybkowiążącym a przede wszystkim bardzo mocnym klejem profili instalacyjnych, na których opiera się okno. Są również połączone z murem w sposób mechaniczny – za pomocą wkrętów lub dybli, jednak podstawowym elementem nośnym jest klej. Profile mają przekrój trójkątny i są wykonane ze sztywnego poliuretanu z dodatkami. Aby utworzoną wokół otworu ramę dodatkowo ocieplić, na profil instalacyjny nakleja się dopasowany klin izolacyjny. W tak przygotowaną ciepłą ramę instalacyjną wstawia się okno.

Parapet też może być ciepły.

Świetnym i opłacalnym dopełnieniem przy stosowaniu ciepłego montażu jest również inwestycja w tzw. ciepłe parapety, a inaczej listwy podokienne, które dodatkowo uszczelniają i chronią przed uciekaniem ciepła oraz przedostaniem się wilgoci do pomieszczenia. Ciepłe parapety wraz z taśmą rozprężną wypełniają lukę pomiędzy ramą okienną a parapetem. Niwelują również niepożądane podmuchy wiatru.

Ciepły montaż a zimne wykonanie , czyli jakich błędów nie należy popełniać?

Ciepły montaż jest w Polsce stosunkowo nową techniką, dlatego nie wszyscy wykonawcy posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby wykonać go w poprawny sposób. O tym, jak wymagająca jest to metoda świadczą liczne błędy popełniane przez ekipy montażowe.

Wśród najczęstszych można wymienić zastosowanie zbyt małej liczby kotew lub ich niewłaściwy rozstaw, co obniża stabilność konstrukcji okna i może być przyczyną deformacji ościeżnicy bądź nieszczelności okna.

Problematyczne okazuje się również dostosowanie wymiarów stolarki budowlanej do otworu okiennego. Zbyt duże okno uniemożliwia pozostawienie właściwych luzów dylatacyjnych. Może to doprowadzić do jego deformacji.

Najgorszym błędem jest jednak niedokładne uszczelnienie. Zbyt mała ilość pianki izolacyjnej może doprowadzić do mostków termicznych powodujących straty ciepła, a brak izolacji paroszczelnej od strony pomieszczenia i paro przepuszczalnej od zewnątrz powoduje zawilgocenie muru wokół okna.

Ciepły montaż a montaż warstwowy

Niestety wiele osób myli pojęcie ciepły montaż z montażem warstwowym. Metoda ta polega na użyciu tzw. piany PUR (piana poliuretanowa) oraz dodaniu dwóch warstw taśm izolacyjnych: zewnętrznej- paro przepuszczalnej i wewnętrznej – paroszczelnej. Taki montaż ma za zadanie ochronić pianę przed wilgocią co jest skuteczne w zapobieganiu przedostawania się wilgoci do pomieszczenia. Natomiast nie podnosi parametrów cieplnych okna co jest tak ważną rzeczą jeżeli chodzi o ciepły montaż . Montaż warstwowy wygląda prawie identycznie jak tradycyjny montaż stolarki okiennej.

Jednak przed zdecydowaniem się na tego typu tańsze rozwiązanie warto pamiętać, że taki montaż nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Bardziej opłacalne będzie wybranie ciepłego systemu montażu okien w warstwie ocieplenia.

Czy warto zainwestować w system montażu stolarki okiennej w warstwie ocieplenia?

Zdecydowanie tak. Wzrost kosztów w stosunku do całej inwestycji szybko zwraca się poprzez wygodę użytkowania i konserwację budynku. Przede wszystkim to brak wilgoci i pleśni, a w sezonie grzewczym niższe rachunki za ogrzewanie.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu możemy zagwarantować Państwu prawidłowy ciepły montaż w warstwie ocieplenia przez wykwalifikowaną ekipę montażową.
Powrót
© Wszelkie prawa zastrzeżone DREWBOX 2018 Polityka prywatności